Підприємницька діяльність


 
 

Бартерні операції

Чи має право суб’єкт підприємницької діяльності — фізична особа — платник єдиного податку використовувати у своїй роботі бартерні операції та не включати в обсяг виручки суму бартерних операцій?
(С. Тимошенко, Сумська обл.)

Суб’єкти підприємницької діяльності — фізичні особи мають можливість перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності із застосуванням способу оподаткування одержаних доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку та при додержанні ними умов, визначених у ст. 1 Указу № 727/98, зокрема, що обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не повинен перевищувати 500 тис. грн.
Ставка єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва — фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації у фіксованому розмірі залежно від виду діяльності, i розмір єдиного податку не залежить від результатів підприємницької діяльності фізичної особи — суб’єкта підприємницької діяльності, тобто від розміру чистого доходу.
Виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) вважається сума, фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг) (ст. 1 Указу № 727/98).
Обмеження щодо застосування способу розрахунку за продану продукцію (товар, роботу, послугу) визначені у ст. 1 Указу № 727/98.
Згідно із Законом № 334/94-BP бартер (товарний обмін) — це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, іншій ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, в результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг). Тобто бартер є товарним обміном (міною), а відповідно до Цивільного кодексу України (статті 241, 242) кожний, хто бере участь у міні, вважається продавцем того майна, яке він дає в обмін, i покупцем майна, яке він одержує. До договору міни застосовуються відповідно правила про договір купівлі-продажу, якщо інше не випливає зі змісту відносин сторін.
Продаж товарів — будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію, незалежно від строків надання, а також операції з безоплатного надання товарів (п. 1.31 ст. 1 Закону № 334/94-ВР).
Враховуючи зазначене, у разі порушення вимог ст. 1 Указу № 727/98, що обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) протягом календарного року не повинен перевищувати 500 тис. грн., платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності, починаючи з наступного звітного періоду (кварталу) шляхом подання декларації про доходи за такий звітний період у порядку, встановленому Декретом № 13-92.

Самостійно виявлена помилка

Платник єдиного податку подав до податкового органу звіт за IV квартал 2002 р. за встановленим терміном 05.01.2003 р., пізніше ним було виявлено помилку. Як можна виправити помилку?
(В. Іванченко, м. Донецьк)

Указом № 727/98 не встановлено форму Свідоцтва про сплату єдиного податку, порядок його видачі, форму книги обліку доходів та витрат, а також порядок надання звітності до державних податкових органів про доходи, які оподатковуються єдиним податком, тому Указом № 727/98 на ДПА України покладено обов’язок встановлення форм зазначених документів та порядку їх видачі. З цією метою ДПА України за погодженням з Держкомітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва розробила Порядок, яким встановлено, що протягом року для платника єдиного податку встановлюються звітні періоди, що дорівнюють кварталу.
Протягом п’яти днів після закінчення звітного періоду (кварталу) платник єдиного податку на підставі даних книги обліку доходів i витрат подає до податкового органу звіт, в п. 4 якого повинно бути зазначено обсяг виручки від реалізації товарів (робіт, послуг) наростаючим підсумком з початку дії Свідоцтва про сплату єдиного податку, включаючи звітний період (квартал).
Якщо платник єдиного податку до початку документальної перевірки самостійно виявляє помилки щодо заповнення книги обліку доходів i витрат (включаючи перекручення даних) та усуває їх, відповідальності за ці дії чинним законодавством не передбачено.
При цьому необхідно пам’ятати, якщо така помилка платника єдиного податку призвела до перевищення розміру суми виручки, зазначеної у ст. 1 Указу № 727/98, платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування.

Консультують фахівці департаменту стягнення податкового боргу ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 21 червень 2003 року